Miód Pitny
Recenzje miodów pitnych

Miody Polskie

Miody Polskie

W ofercie tej firmy znajdziemy miody sycone przez Nidzicę, a wielką zaletą ich jest długi czas leżakowania co jest w miodzie jak i w winie podstawą jakości. Miody mają też oryginalne receptury! Podejrzewamy, że skoro tak długo są leżakowane, a jednocześnie są inne niż te z Nidzicy, to być może te odmiany są uzyskane na zasadzie kupażowania, bo trudno sobie wyobrazić, że czekały przez kilkanaście lat aż pojawi się Henry Jones. Mankamentem idei tej marki jest oferowanie miodu pitnego jako trunku klasy premium, co oczywiście podnosi cenę oraz nie bardzo pasuje do miodu jako takiego. Jednak jasne jest, że dobry produkty musi więcej kosztować. Warto je zakupić - są to miody wysokiej klasy, o smakach oryginalnych. Nidzica ma taki sam miód pod nazwą Mellis. Zastanawia nas też czy Półtorak No1 to nie to samo, dlatego go na razie nie zakupiliśmy.

www.miodypolskie.pl

Półtorak Balsamicum Mellis

Półtorak Balsamicum Mellis

Można uznać, że te 18 lat leżakowania jest prawdą gdyż miód okazał się wyjątkowo łagodny i rzeczywiście jest to balsam. Z pewnością jest to najzacniejszy półtorak Nidzicy. W smaku iście łagodny, wyrazisty przy tym i głęboki, dobrze dopracowany, wyraźnie miodowo korzenny, słodki. Smaki pięknie stopione co czyni trudności w odgadnięciu składu. Generalnie jest to miód niezwykle smakowity - z pewnością czołówka w Polsce i na świecie. Nie lubimy jednak kiedy marketing zaczyna z miodu robić trunek klasy premium, za pomocą pozornego luksusu - deseczka ze sklejki to luksus na pewno nie jest. Całe szczęście, że wiele miodów Nidzicy można kupić w normalnych flaszkach, za pieniądze dla normalnych ludzi. Zastanawiamy się czy to jest ten sam półtorak co NO1 w ofercie tej firmy?
Dwójniak Spring - naturalny

Dwójniak Spring - naturalny

Barwa mocnej herbaty, konsystencja syropowata aczkolwiek niezbyt gęsta. Zapach intensywnego fermentu z nutą świeżości Po podgrzaniu bardzo słodki. Naturalny miód z miodu. Na końcu trąca nieznaczną winnością. Słabo wyczuwalna nuta ziołowa. Zimny okazał się dużo bardziej winny i lżejszy - lepszy. Czuć na finiszu nawet odrobinę szorstkości. Zdecydowanie polecamy schłodzony.
Dwójniak No3

Dwójniak No3

Barwa lekko herbaciana, miód dość rzadki, niezbyt lejący się po ścianach czarki, nie ma zbytniej zawartości cukru. Aromat dość owocowy, prawdopodobnie owocem jest jabłko, nadające całości winności. Miód słodki lecz nie natarczywie, gdyż posmak miodu orzeźwia winnośc jabłka. Słodycz wyczuwalna jest wyraźnie na początku, zaś finiszuje miłym szczypiącym owocem. Jak na dwójniaka - bardzo łagodny, czyli wyleżakowany. Wybitny owocowy miód dla koneserów. Na etykiecie marketingowy bełkot jak to u Henrego.
Dwójniak No6

Dwójniak No6

Barwa dość ciemno orzechowa, gęstość średnia, aczkolwiek dość lepki i leniwie spływający po ścianach naczynia. Aromat ostry - ziołowy. Miód w smaku wyraziście ostrawy, bo bogaty w zestaw ziół, które to powodują. Ma się również wrażenie winności jego. Za każdym jednak następonym łykiem łagodzi uczucie ostrości i pozostawia w gardzieli bogaty aromat. Bardzo dobry schłodzony latem.
Dwójniak Kasztel Nidzicki

Dwójniak Kasztel Nidzicki

Barwa ciemno-słomkowa, typowo miodowa. Intensywny kwiatowy aromat mieszanki lipy i bzu. W konsystencji miód miękki i śliski, wyraziście miodowo łagodny. Charakterystyczna lipowa miękkość smakowitości. Miód wysokiej jakości, przypominający nam wyroby niekomercyjne! Niebywała aksamitność połączona z lekką szorstkością i gorzkawym finiszem, charakterystycznym dla miodów lipowych. Pity latem schłodzony okazał się wyborny!
Trójniak Spring - ziołowy

Trójniak Spring - ziołowy

Miód o konsystencji gęstej, lepkiej i barwie orzechowej z refleksami bursztynu. Zapach intensywnego ziela z akcentem korzennym. Niebywale balsamiczny, co świadczy od długim leżakowaniu. Owa łagodność pochodzi również prawdopodobnie z wielokwiatów wiosennych. Po podgrzaniu miód o dziwo zdecydowanie łagodniejszy. Na finiszu zioło intensywne, tarmosi jęzor, co oczywiście uważamy za zaletę. Bardzo słodki. Jak widzimy na zdjęciu - degustowaliśmy ów miód na retorcie do wypalania węgla drzewnego Roztoczu Wschodnim/Południowym
Trójniak No8

Trójniak No8

Barwa jasno złocista, miód rzadki jak na trójniaka przystało, o intensywnej winno korzennej woni. Bardzo treściwy i winny trójniak z wyższej półki. Uwagę zwraca jego wysoka łagodność pochodząca z bukietu nektaru i wyleżakowania. Podejrzewamy, że nutę przypraw korzennych nadają mu rześkości i przedłużają smak. Polecamy tego trójniaka dla wymagających smakoszy, ze względu na szeroką paletę doznań smakowych.
Trójniak No9

Trójniak No9

Miód z płatkami róży co nadaje mu charakter owocowy. Barwa różowawa, konsystencja dość rzadka, delikatna. Miód aksamitny w smaku, zdecydowanie wytrawny ale i słodki o dziwo. Brak kwaskowatości, znakomicie wyleżakowany i dopicowany. Na zimno bardzo dobry. Jest inny niż inne miody z Nidzicy. Po zagrzaniu odkrywamy głębię i intensywność smaku. uwydatniają się przyprawy korzenne. Przyjemnie pieści nozdrza i trzewia. Po podgrzaniu dużo lepszy. Miody różane to rzadkość i niewątpliwie najlepszy pomysł na prezent.