Miodosytnia Stara Barć
Miodosytnia Stara Barć (Pasieka Polna Ornatowice) to firma rodzinna znajdująca się na południowym zachodzie Polski. Surowiec do produkcji miodu pochodzi wyłącznie od ich pszczół - trzy stałe pasieki oraz obwoźnie. W miodach pitnych nie stosują żadnych sztucznych konserwantów ani barwników. Miody nie zawierają siarczynów! Łączą tradycję z nowoczesnymi metodami. Miody leżakują minimum 3 lata, zaś dojrzewają wyłącznie w wypalanych beczkach dębowych, co nadaje im interesującego smaku. Miodosytnia polecana dla tych, którzy szukają miodów pitnych najwyższej jakości. Do tego eleganckie etykiety na flaszach o pojemności 0,5l. Zamienilibyśmy jednak czarne tło na granatowe. Czarny dobry tylko na pogrzeb, a granatowe tło ze złotymi literami dawałby efekt wytworny i elegancki. Miody z tej miodosytni cechuje nieco większa zawartość alkoholu, mająca jednak pozytywny wpływ na całość smaku.
Miodosytnia Stara Barć
Pasieka polna Ornontowice
Dwójniak Gotfryd (Panieński)

Jest to miód czysty bez dodatków, o barwie wesoło słonecznej, żywej i nasyconej, doskonale klarowny. Aromat bardzo interesujący, jakby starodawnej beczki, bo i w dębowej beczce był przez minimum 3 lata przetrzymywany. Wydaje nam się, że jest to leciutki wielokwiat wiosenny albo letni, być może miody nektarowe, gdyż jest świeżo kwiatowy, łąkowy i naturalny. Może akacjowy. Beczka niebywale dominuje i bardzo wzbogaca różnorodną paletę smaków, a na finiszu miód jest nawet srogi i ostrawy. Finisz jest długi, czuć że miód jest dobrze wyleżakowany. Poza wyraźną słodycza czujemy stonowaną kwaskowatosc ale naturalna, pochodząca z samego miodu. Jest to miód jak przystało na dwójniaka słodki, srogi, z charakterem, a po podgrzaniu po prostu genialny! Slodycz jeszcze się wzmogła, stał się okrągły i smakowity, o idealnej równowadze między słodyczą a winnością. Miód to krzepki, pożywny, treściwy i odżywczy. Zwraca uwagę jego złożoność smakowa przy przecież prostym składzie. Grzany nam lepiej smakował, gdyż uzyskał niesłychaną wielostopniowość. Wydaje się nam jednak, że miał nieco większa zawartośc alkoholu, z tym że nie wpłynęlo to negatywnie na odbiór całości, a może nawet pomogło. Co również cieszy - miód nie zawiera siarczynów. Polecamy wszystkim szukającym miodów pitnych najwyższej jakości, bez sztucznych dodatków, produkowanych zgodnie uczciwą ze sztuką miodosytniczą.
Trójniak Nawoja

Miód o barwie orzechowej z pupruprowym odcieniem, przejrzysty, doskonale ciekły. Aromat dojrzałej wiśni i dębowej beczki, o wysokiej taniczności. Jest to miód owocowy ale ma osobliwy charakter. Najpierw czujemy rześkość wiśni, która stopniowo przechodzi w mocną taniczność, z niewielką nutą goryczki, co przedłuża finisz. Jest to miód cudownie wiśniowy, naturalny w smaku, wyleżakowany. Leżakował minimum 3 lata. Wiemy od producenta, że miód zawiera sok tłoczony z wiśni więc całość ma niebywale smakowity i natralny charakter, stawiając ów miód w rzędzie najlepszych wiśniaków na rynku. Miód ma nieco wyższą zawartość alkoholu i jest on wyczuwalny ale w tym przypadku wydaje się nam to zaletą. Podejrzewamy, że jego fermentacja została przedłużona i stąd więcej alkoholu, a nieco mniej słodyczy. Po podgrzaniu aromat stał się jeszcze bardziej wyrazisty i wytworny smakowo. Grzany jest niebywale gładki, cudownie miodowy z dominacją wiśni, a alkohol mocno inhaluje.Trzeba podkreślić, że miód ów ma totalnie oryginalny smak i drugiego takiego wiśniaka nie znamy. Wydaje się, że to skutek leżakowania w dębowej beczce. Grzany chyba jest lepszy - taki srogi i wyrazisty. Nie jest to miód bardzo słodki, raczej w kierunku wytrawnego. Nie zawiera siarczynów! Polecamy zwłaszcza tym z Was, którzy lubicie owowe miody ale umiarkowanie słodkie.