Miód Pitny
Recenzje miodów pitnych

Aktualizacja stanu magazynowego

Aktualizacja stanu magazynowego

Właśnie dotarła do nas wielka paka ze sklepu pitnemiody.pl z dziewięcioma miodami, których dotąd nie kosztowaliśmy, z nieznanej nam miodosytni litewskiej Šušvės midus. Dotąd kosztowane miody litewskie oceniamy niezwykle wysoko, na poziomie polskich i słowackich więc mamy nadzieję, że te również zachwycą nas. Już zachwyciło nas "zalakowanie" korków woskiem pszczelim, czego chyba w żadnym miodzie dotąd nie spotkaliśmy - zacne! Dostawa ta zmieni nam nieco plany na najbliższe zgrupowanie miodowe, bo będziemy chcieli również spróbować owych litewskich. Wybór będzie więc trudny ale chyba najpierw skupimy się na nowościach, a i te postaramy się tak dobierać aby różniły się smakami.

Wpis z dnia: 5 grudnia 2019

Stan magazynowy

Stan magazynowy

Oto nasz stan magazynowy, w którym znajdziemy miody, których dotąd nie kosztowaliśmy, takie jak te trzy od dawna istniejące w sprzedaży półtoraki ale też nowości, które pojawiły się niedawno na rynku, takie jak dwójniak malinowy od Imbiorowicza czy Grzaniec Apisu. Zwłaszcza maliniak Imbiorowicza nas ciekawi, bo to ich pierwszy chyba dwójniak, a do tego jest to klasyk smakowitości, a takie lubimy najbardziej. Klasyki nic nie zastąpi - żaden nowofalowy wynalazek! No a półtoraki Nidzicy i Jarosa to już w ogóle będzie top topów, ale to zostawiamy na jakiś naprawdę ekstremalny dzień zimowy, kiedy półtorak z dala od cywilizacji, w kopnym śniegu i przy krzpekim mrozie, podgrzany na ognisku pokazuje swoją miodową moc! Podczas najbliższego zgrupowania miodowego zechcemy porównać dwa malinowe dwójniaki Apisu - Staropolski i Dąbrowowski. Zechcemy sprawdzić czy się czymś różnią czy nie. Tak więc jak widzicie, zapowiada się ciekawie, a o efektach naszej konsumpcji dowiemy się po Świętach Bożego Narodzenia. Zapraszamy!

Prawdopodobnie jednak dojdzie jeszcze jedna ciekawa nowość do naszego "magazynu", ale może niech to będzie niespodzianką.

Wpis z dnia: 13 listopada 2019

 

 

Październikowe zgrupowanie miodowe w dziczy - cz.II

Październikowe zgrupowanie miodowe w dziczy - cz.II

Zarówno pierwsze jak i drugie zgrupowanie październikowe trafiło w pogodę zimną i deszczową więc jedynie dla "dobra nauki" kosztowaliśmy miodów na zimno, a większość zawartości flasz podgrzewaliśmy i to polecamy w porze zimnej w plenerze. Tym razem udało się nam zgromadzić w pełnym składzie czterosobowym, bo dołączył kamrat Kalimara.
Mieliśmy przyjemność skosztować ośmioletniego trójniaka Apisu - Pułkownikowskiego. Nawet nie nadzwyczajne miody zyskują niezsamowicie na smaku kiedy poleżą dodatkowe parę lat. Przynajmniej te słodkie. Opis tych wrażeń smakowych znajdziecie w zakładce poświęconej spółdzielni Apis - tutaj >
Drugą ciekawostką była świeża nowość również z Apisu - trójniak BIOSfera. Opis tego znajdziecie w zakładce Ostatnio dodane >

Następne zgrupowanie miodowe odbędzie się wedle naszych prognoz w połowie listopada. Zapraszamy!

Wpis z dnia: 8 października 2019

 

Październikowe zgrupowanie miodowe w dziczy - cz.I

Październikowe zgrupowanie miodowe w dziczy - cz.I

Pierwsze październikowe zgrupowanie miodowe miało na celu porównanie trzech dwójniaków Nidzicy, które są bardzo podobne w składzie więc postanowiliśmy wychylić je podczas jednego dnia, aby wychwycić ewentualne niuanse smakowe. I okazało się, że różnią się od siebie nie tylko nalepkami. Ze starych etykiet wynika, że miały dodatek soku jabłkowego i w tych chyba też tak było, a na pewno w Bartniaku, gdzie jabłko z cynamonem wyczuwaliśmy bezbłędnie. Półtoraki i dwójniaki Nidzicy to ewenement na rynku polskim a wręcz światowym, bo nikt nie ma tak długo leżakowanych miodów w ofercie. Jest to wynik pewnego przypadku, wynikającego z tego, że przed laty była nadpodaż miodu i firma została zmuszona do przerobu surowca na miód pitny, który dotąd leży... w starych dębowych beczkach! Dlatego powracamy do tych midoów stale, gdyż kiedyś się ten zapas wyczerpie i nikt czegoś takiego w rozsądnej cenie nam nie zaoferuje pewnikiem.

Dodaliśmy do opisów tych dwójniaków nasze obecne spostrzeżenia, możecie je przeczytać tutaj >

Jutro zobaczymy efekty drugiego zgrupowania miodowego, podczas którego kosztowaliśmy kolejnej nowości z Apisu.

Wpis z dnia: 7 października 2019

Zbicienie z Miodosytni Augustowskiej

Zbicienie z Miodosytni Augustowskiej

Oto ostatnie z miodów, które kosztowaliśmy w lipcu. Były to Zbicienie z Miodosytni Augustowskiej, które smakowo najbardziej zbliżone są do Mead-ów Imbiorowicza. Dobre jako schłodzone na lato dla tych, którzy wolą trunki jak najmniej słodkie. Piliśmy je zarówno schłodzone jak i grzane ale zimne są najlepsze. O szczegółach dowiecie się jak zwykle klikając w link Ostatnio dodane >

Tymczasem teraz nastąpii ponad miesięczna przerwa w kosztowaniu nowych miodów, bo najbliższe spotkanie planujemy na wrzesień. Jeśli uda się nam coś nowego zakupić, to pojawi się jeszcze jakiś wpis na temat zapasów magazynowych, abyście wiedzieli co odkorkujemy w przyszłości. Zapraszamy!

Wpis z dnia: 1 sierpnia 2019

Dwie wspaniałości na lato

Dwie wspaniałości na lato

Podczas wspominanych w poprzednich postach miodowych wędrówek plenerowych skosztowaliśmy dwa miody, które zaliczyć można do najlepszych z najlepszych. Litewski Trakai oraz Lipiec Augustowski z Miodosytni Augustowskiej. Można je z czystym sumieniem polecić każdemu, zwłaszcza że są to miody łagodne i nie jakoś bardzo słodkie więc każdemu posmakują. Jako zimne idealne są na lato, zwłaszcza że Lipiec Augustowski jest musującym czyli jest to drugi na rynku miód lipowy musujący po dwójniaku Lipcu Perlistym od Jarosa.

Szczegóły naszych wrażeń smakowych tradycyjnie możecie zobaczyć klikając w ten link: Ostatnio dodane >

Za parę dni pojawi się ostatnia część relacji z naszych ostatnich miodowych sesji, będą to Zbicienie z Miodosytni Augustowskiej.

Wpis z dnia: 30 lipca 2019

Porównanie miodów kawowych

Porównanie miodów kawowych

Jesteśmy świeżo po kosztowaniu jedynych na rynku miodów z kawą i od razu apelujemy aby inni tego pomysłu nie kopiowali ;) Wprawdzie obie te uznane miodosytnie rzemieślnicze oferują trunki najwyższych lotów ale sam pomysł łączenia miodu pitnego z kawą jest podobnie nietrafiony jak ten z ostrą papryką od Apisu. Są to zbyt daleko idące wynalazki nowofalowe. Naszym zdaniem wynika to z tego, że zarówno miód jak i kawa to są smaki intensywne i przez to się "gryzą". Porównując te dwa miody trzeba powiedzieć, że Imbiorowicz oferuje miód łagodniejszy, delikatniejszy i subtelny jeśli chodzi o samk kawowy, zaś Miodosytnia Augustowska prezentuje miód musujący, energiczny, o dużo bardziej esencjonalnym smaku kawowym. Jednak trudno nam było zdecydować który jest lepszy - one są po prostu diametralnie różne i właściwie trzeba spróbowac oba - najlepiej mocno schłodzone. Być może fanatyczni wielbiciele kawy je docenią - ale my cieszyliśmy się, że te flasze miały tylko 500ml pojemności ;)

Szczegóły naszych wrażeń smakowych tradycyjnie możecie zobaczyć klikając w ten link: Ostatnio dodane >

Tymczasem zakończyło się nasze wakacyjne zgrupowanie miodowe i niebawem na stronie pojawią się recenzje kolejnych miodów, które mieliśmy okazję skosztować.

Wpis z dnia: 27 lipca 2019

Obecne zgrupowanie miodowe ;)

Obecne zgrupowanie miodowe ;)

Właśnie trwa zgrupowanie miodowe na Roztoczu. Jesteśmy już po pierwszym spotkaniu plenerowym, podczas którego skosztowaliśmy nowe dla nas miody. Były to dwa kawowe - jeden od Imbiorowicza, a drugi od Miodosytni Augustowskiej oraz z tej ostatniej jeszcze lipowy. Do tego litewski Trakai. Przed nami jeszcze jedno spotkanie, podczas którego skosztujemy Zbicieni ze wspomnianej Miodosytni Augustowskiej. Wkrótce więc na stronie pojawią się opisy tych miodów. Zapraszamy.

Wpis z dnia: 24 lipca 2019

Stan magazynowy ;)

Stan magazynowy ;)

Na razie mamy dłuższą przerwę w kosztowaniu miodów pitnych. Przypuszczalnie pod koniec lipca spróbujemy się spotkać w plenerze i coś odkorkować. Jak widać na załączonym obrazku nasz stan magazynowy nie jest zbyt obifity ani odkrywczy. Te dwa Apisy zakupiliśmny aby jeszcze raz je spróbować, z tego tylko powodu, że na stronie mamy zbyt skąpe opisy tychże. Krynicki Półtorak (czyli Półtorak Gronowy Jaorsa) zakupiliśmy głównie aby jeszcze raz skosztować tej wspaniałości, bo w ofercie Jarosa już go nie ma. A przy okazji uzupełnimy dział "Miód Krynicki", bo go tam brakuje do kompletu. Mamy na oku pewne nowości, być może coś uda się jeszcze dostać, a wówczas je w pierwszej kolejności odkorkujemy, bo do Apisów nam nie spieszno, a półtorak to jednak jest trunek na zimę i to srogą.

Wpis z dnia: 22 czerwca 2019

Trzy nowości

Trzy nowości

Spieszmy z wieścią, iż skosztowaliśmy na początku maja trzy nieznane nam miody, z których wybitnymi okazały się Półtorak od Jarosa i Piernikowy Toruński od Imbiorowicza. Byliśmy chyba jedynymi w Polsce turystami, którzy cieszyli się z zimna i deszczu, bo wszk półtoraki najlepiej smakują właśnie kiedy jest zimno - zwłaszcza grzane. Trudno byłoby go grzać w upał. Podejrzewamy też, że jestetśmy jedynymi, którzy w ogóle półtoraki piją grzane :) A wszak zimą, podczas mrozów, w plenerze nie ma nic lepszego!

Szczegóły naszych wrażeń smakowych tradycyjnie możecie zobaczyć klikając w ten link: Ostatnio dodane >

Wpis z dnia: 6 maja 2019

Cztery wspaniałe miody z pod Tatr

Cztery wspaniałe miody z pod Tatr

Tuż po Świętach Wielkanocnych udało się przeprowadzić kolejną miodową wyprawę bushcraftową, podczas której skosztowaliśmy cztery wyjątkowe miody pitne, pochodzące z pod samiutkich Tatr! Dwa z wytwórni  "U Bafii" (www.nalewkatatrzanska.pl), znajdującej się w Poroninie oraz dwa ze Schroniska Smaków z Bukowiny Tatrzańskiej. W sumie dwa owocowe i dwa korzenne. Nasze wrażenia smakowe możecie znaleźć jak zwykle w dziale Ostatnio dodane >

Na początku maja odkorkujemy kolejne nieznane nam miody - będą to trójniak Piernikowy Toruński od Imbiorowicza oraz półtorak od Jarosa, który jest następcą dawnego ich Gronowego, a którgo dotąd nie kosztowaliśmy. A jako support wystąpi Kazimierski dwójniak od Apisu. Zapraszamy za tydzień!

Wpis z dnia: 25 kwietnia 2019

Schronisko Smaków

Schronisko Smaków

Właśnie rozpakowaliśmy paczkę z dwoma unikatowymi miodami z Bukowiny Tatrzańskiej - ze Schroniska Smaków. Jeden z nich to jeszcze ciepła nowość, bo nie ma go na razie nawet na ich stronie internetowej. Oba zapowiadają się smakowicie, bo jak się dowiedzieliśmy - "są to miody sycone przez zaufanych współpracowników, według poufnych receptur" - czyli są to produkty oryginalne, regionalne.

Miody te odkorkujemy zapewne w okolicach pierwszego maja, gdzieś na urokliwym Roztoczu. Wcześniej (czyli po Świętach Wielkanocnych) chyba nie damy rady, bo w kolejce oczekują miody, o których pisaliśmy niżej.

Wpis z dnia: 19 marca 2019

Trójniak Piernikowy Toruński

Trójniak Piernikowy Toruński

Miodosytnia Imbiorowicz produkuje specjalnie dla Domu Piernika w Toruniu miód oparty o indywidualną recepturę, który udało się zdobyc dzięki koledze kamrata Piotra, któremu serdecznie przy tej okazji dziękujemy. Nie wszsytkie miody możemy zdobyć sami i wówczas z pomocą przychodzą nam zacni ludzie będący w podrózy. Na przedstawionym zdjeciu macie wszystkie informacje na temat tego miodu, a realcję z naszych wrażeń smakowych ujrzymy po Świętach Wielkanocnych. Tymczasem miód wędruje do szafki, wzbogacając nasze zapasy ;)

Wpis z dnia: 11 marca 2019

Cztery znakomitości kraftowe

Cztery znakomitości kraftowe

Tym razem zamieszczamy recnezje czterech znakomitych miodów, które smakowaliśmy, podczas pierwszej z tych trzech sesji miodowych, jakie odbyły się na przełomie lutego i marca. Były to miody unikatowe (kraftowe), a wiedzieć trzeba, że miody z małych wytwórni zawsze są wyśmienite i można kupować je w ciemno. Miód od Piwowara (Dziki Miód) okazał się "żywy" więc stał się musujący i wówczas jego smak był wręcz obłędny, tak więc sugerujemy aby wytwórca ten pomyślał nad produkcją miodów musujących. Podczas tego spotkania plenerowego skosztowaliśmy również pysznych miodów z dwóch nieznanych nam wcześniej miodosytni - Nalewka Tatrzańska oraz Miodsytnia Augustowska. O szczegółach dowiecie się jak zawsze z zakładki Ostatnio dodane >

Niebawem zaczyna się Wielki Post więc kolejne miody odkorkujemy w lany poniedziałek i tuż po nim możecie oczekiwać kolejnych recencji. A będą to kolejne miody tatrzańskie oraz pewny unikatowy miód od Imbiorowicza, którego flaszę pokażemy niebawem tu w Aktualnościach.

Wpis z dnia: 5 marca 2019

Kolejna sesja miodowa

Kolejna sesja miodowa

Na przełomie lutego i marca miały miejsce 3 plenerowe sesje miodowe. Podczas ostatniej odkorkowaliśmy dwie nowości ze spółdzielni Apis, które tak długo czekały w kolejce, że dziś nie sa już nowościami ;) O dziwo te dwa trójniaki - PomiętolonyAnyż się uda okazały się całkiem udanymi recepturami, oczywiście jak na to co może wykrzesać z siebie tak wielka miodosytnia jak Apis. Mamy sugestię do mniejszych miodosytników kraftowych aby skopiowali te pomysły, bo wówczas może powstać naprawdę coś genialnego.

Szczegóły w zakładce Ostatnio dodane >

Wpis z dnia: 4 marca 2019

Miody Roztoczańskie

Miody Roztoczańskie

Udało się nam zebrać w celu zaznajomienia się z kolejnymi nieznanymi miodami. Odbyły sie już dwie sesje, podczas których skosztowaliśmy również czekające długo w kolejce miody Roztoczańskie - trójniak i dwójniak. Specjalnie wyprodukowane dla Gospodarstwa Pasiecznego Miody Roztocza. Można je kupić jedynie w ich sklepie firmowym Apiko w Zamościu.
Są to typowe w smaku miody tej spółdzielni, nie odbiegające poziomem od innych. Trójniak przypominał nam Piastowskiego, zaś dwójniak półtoraka Lubelskiego. Jako, że nazwę miały Roztoczańskie - odkrokowaliśmy je na Roztoczu, co nie było w sumie niczym nadzwyczajnym, bo tylko tu miody pijamy w plenerze ;)

Szczegóły w zakładce Ostatnio dodane >

Wpis z dnia: 1 marca 2019

Miody tatrzańskie

Miody tatrzańskie

Właśnie dotarła do nas przesyłka z Poronina, z firmy  "U Bafii" (www.nalewkatatrzanska.pl), której właściciele kontynuują zacne tradycje w produkcji słynnych litworowych nalewek swoich przodków. Nas zainteresowały oczywiście przede wszystkim ich miody pitne, których dotąd nie kosztowaliśmy. Postaramy się odkorkować chociaż jedną z flasz po 27 lutego, bo w tym terminie planujemy się zebrać na Roztoczu i połazić w plenerze w sumie przez tydzień. Wówczas można spodziewać się recenzji miodów, które czekają w kolejce.

Wpis z dnia: 15 lutego 2019

Augustowska Miodosytnia

Augustowska Miodosytnia

Dotarła do nas przesyłka z między innymi nowym miodem z nowej miodosytni - Miodosytni Augustowskiej. Wyprodukowali 1968 flasz tego trójniaka, a o tym jak smakuje dowiemy się w dalszej przyszlości, bo w kolejce czeka pół szafki miodów ;) A zapowiada się nieźle, bo producent pisze, iż jest to trójniak na bazie miodu lipowiego oraz leśnego wielokwiatu! W tej paczce przyszły również dwa zacne półtoraki wyprodukowane przez Pasiekę Jaros. Wiedzieć trzeba, że półtorak Jarosa kiedyś był gronowym, a obecnie jest z dodatkiem soku jabłkowego więc postanowiliśmy skosztować tej nowości. Do tego dokupiliśmy Półtorak Krynicki, który jest tym starym półtorakiem gronowym. Pamiętamy, że to był wyjątkowy półtorak, a że go już nie ma w oferie Pasieki Jaros więc można go kupić albo jako Półtorak Krynicki, albo jako Półtorak Sandomierski. Tu akurat te marki wielce się przydały, bo można dzięki nim wrócić do przeszłości. Gronowe póltoraki Jarosa poleacmy szczególnie - prawdopodobnie to były najlepsze półtoraki ze wszystkich nam znanych.

Niebawem mają dotrzeć do nas Miody Tatrzańskie, które najlepiej zamówić bezpośrednio u producenta, bo ze sklepami internetowymi to jest jak jest - czyli towaru brak ;)

Wpis z dnia: 6 lutego 2019

Ostatnie spotkanie

Ostatnie spotkanie

Tym razem pogoda była lepsza, gdyż wprawdzie wciąż wiało niemiłosiernie (stąd ten tarp za nami) ale przynajmniej nie padało więc ognisko mogło dać ognia! Na nim grzaliśmy trunki jak za dawnych czasów, kiedy nie używaliśmy kuchenki. Kosztowaliśmy miody następujące: - Trójniak Spicy Marek od Piwowara, trójniak Basztowy od Mazurskich Miodów, trójniak Żądło z Beczki od Imbiorowicza oraz pięcioraka Met trocken od Pirker Mariazell. Ostatnio rynek zalewają nowości więc nie nadążamy za kosztowaniem, w szafce stoją cztery Apisy w kolejce, został jeszcze jeden od Piwowara, a i następne ciekawostki są już na horyzoncie. Wedle obecnych niepewnych przypuszczeń kolejne spotkanie bushcraftowo-miodowe ma odbyć się w końcu lutego 2019.

Szczegóły w zakładce Ostatnio dodane >

Wpis z dnia: 28 grudnia 2018

Ostatnie spotkanie

Ostatnie spotkanie

Mieliśmy spory przestój w kosztowaniu miodów, bo Piotr ugrzązł za granicą. Oto zdjęcie z jedenego z ostatnich miodowych spotkań bushcraftowych, podczas którego wychyliliśmy 3 znakomite miody: Dwójniak Niepodległościowy z Pasieki Jaros, Trójniak Tango z Mango od Imbiorowicza oraz Trójniak Wieśniak od Piwowara. Pogoda nas nie rozpieszczała, bo wiało i padało więc walczyliśmy aby utrzymać przy życiu ognisko. Ale takie warunki są najlepsze do kosztowania miodu grzanego. Smakuje nieporównywalnie lepiej niż przed kominkiem w bamboszach.

Szczegóły w zakładce Ostatnio dodane >

Wpis z dnia: 27 grudnia 2018

Limitowane nowości z miodosytni Imbiorowicz

Limitowane nowości z miodosytni Imbiorowicz

Właśnie kurier przyniósł kolejne miody, których dotąd nie kosztowaliśmy. Są to miody limitowane, a ten o nazwie "Żądło z beczki" jest specjalną wersją miodu "Żądło". Specjalny, bo leżakowany w polskich dębowych beczkach. Już nie możemy się doczekać skosztowania! Na stronie Pasieki Imbiorowicz jest już tylko po mniej niż 20 flasz każdego więc kolekcjonerom uniktaowych trunków polecamy się spieszyć ;)

Najprawdopodobniej widoczne tu i niżej miody odkorkujemy w końcu grudnia 2018 - zapraszamy!

Wpis z dnia: 23 listopada 2018

3 nowości z pasieki Dziki Miód (Piwowar)

3 nowości z pasieki Dziki Miód (Piwowar)

Od wczoraj można zamawiać 3 nowe miody z pasieki Dziki Miód i oto dziś przyszła do nas paczka. Jak widać dwa z nich są owocowe, a trzeci jest jak można dowiedzieć się ze strony producenta - korzennym. Zwraca uwagę większa zawartoś alkoholu niż w trójniakach typowych, co akurat przyda się zimą ;) Pasieka Dziki miód należy do tych wytwórców kraftowych, którzy obdarzają nas stale nowymi produktami, podobnie jak Imć Imbiorowicz. Jak widać nasze zapasy rosną więc przy najbliższym naszym miodowym spotkaniu nie będziemy narzekać na posuchę. Wedle obecnych przypuszczeń uda się nam zebrać pod koniec grudnia i wówczas należy oczekiwać recenzji.

Wpis z dnia: 21 listopada 2018

Trójniak i dwójniak Roztoczański - nowości z Apisu

Trójniak i dwójniak Roztoczański - nowości z Apisu

Ostatnio w Apisie zaroiło się od nowości ale my dziś chcemy Wam pokazać miód, o którego istnieniu znikąd się nie dowiecie - tylko od nas. Jakieś 2-3 tygodnie temu pojawiły się w sprzedaży trójniak i dwójniak o nazwie - Roztoczański. Specjalnie wyprodukowane dla Gospodarstwa Pasiecznego Miody Roztocza. Można go kupić w ich sklepie firmowym Apiko w Zamościu (na podcieniach Rynku Wielkiego). Podczas najbliższego spotkania sprawdzimy czy rzeczywiście jest to odrębna receptura i czy warto zakupić. A spotkanie to nieco się przesunie i wedle obecnych przypuszczeń ma być tuż po Świętach Bożego Narodzenia. Za to będzie wówczas tych miodów do spróbowania kilka, a mamy w zapasie różne ciekawostki i nowości.  Zapraszamy!

Nadeszła chłodna pora roku - czyli idealna pora do kosztowania miodów pitnych - zwłaszcza grzanych. Miody grzane, pite w najsroższych warunkach pogodowych, zimą w plenerze, przy ognisku, z dala od cywilizacji - smakują najlepiej.

Wpis z dnia: 24 października 2018

Nowość z Pasieki Jaros!

Nowość z Pasieki Jaros!

Właśnie otrzymaliśmy przesyłkę z Pasieki Jaros, a w niej wielce unikatowy miód pitny, utworzony specjalnie z okazji rocznicy odzyskania niepodległości. Jest to limitowana edycja 308 butelek ceramicznych o pojemnosci 750ml, w cenie 100 złociszy. Dzięki uprzejmości Pasieki Jaros mogliśmy zakupić jedną z ostatnich już sztuk. Oto co pisze producent na jego temat: "Jest to miód pitny, pierwszy w historii naszej firmy, zrobiony z użyciem chmielu. Do produkcji użyliśmy wiele gatunków miodu oraz cztery różne odmiany chmielu. Potem klasycznie leżakowanie, w tym przypadku około 4 lata. Uzyskaliśmy w ten sposób bardo ciekawy smakowo miód pitny, gdzie goryczka  i aromat chmielu równoważny słodycz użytych miodów pszczelich. ."

Nasze wrażenia smakowe opiszemy w bliżej nieznanej dziś nam przyszłości. Zapraszamy.

Wpis z dnia: 26 września 2018

20 lat miodowych sesji plenerowych!

20 lat miodowych sesji plenerowych!

Pierwszy miód jaki skosztowaliśmy to był Stolnik od Apisu, a było to 18 czerwca 1998. Miody pitne zachwyciły nas smakiem i uznaliśmy je za najlepszy trunek wszechczasów, kosztowany zwłaszcza jako grzany na ognisku, podczas mroźnych dni zimowych, w kopnym śniegu i w nocy, gdzieś z dala od cywilizacji - wyłącznie na Roztoczu. Z początku nie notowaliśmy naszych wrażeń smakowych, więc te najstarsze egzemplarze są bez opisu ale na szczęście gromadziliśmy butelki i zrobiliśmy dokumentację fotograficzną etykiet. Później, kiedy zaczęliśmy notować nasze wrażenia smakowe, powstał pomysł utworzenia bloga. Na początku był to blog "darmoch" na platformie Google, a od jakiegoś czasu mamy tę oto stronę z prawdziwego zdarzenia i własną domenę - miodpitny.com. Od ponad 20 lat spotykamy się na miodowe wyprawy średnio raz w miesiącu ale zdażają się i dłuższe przerwy.

Nie odbyła się w tym roku jakaś specjalna uroczystość owego dwudziuestolecia - uznaliśmy, że celebrować tą rocznicę będziemy cały rok ;)

Niedawno sporo dodaliśmy do opisów samych miodosytni i opisów miodu, aby stronę maksymalnie skondensować merytorycznie. Przyświeca nam bowiem taka zasada w kwestii treści - mniej wody więcej miodu ;) Czyli krótko i na temat.

Wpis z dnia: 7 września 2018

Grzaniec stał się Grzanym - ciekawostka z Apisu

Grzaniec stał się Grzanym - ciekawostka z Apisu

Ostatnio przeglądaliśmy stronę pod kątem miodów, które zbyt skąpo opisaliśmy, gdyż kiedy zaczynaliśmy naszą przygodę z miodami pitnymi nie mieliśmy pojęcia, że będziemy prowadzić tą stronę więc nie za bardzo się przykładaliśmy do notowania. Zauważlyliśmy ostatnio spore braki w opisie jednego z trójniaków Apisu, któremu zmieniono nazwę. Kiedyś był to "Grzaniec Polski", a teraz jest to "Grzany Polski". Zauważcie, że zniknął napis "Produkt Polski" z etykietki. I tak stało się na wszystkich miodach Apisu w pewnym momencie - gdyż spółdzielnia zaczęła sprowadzać surowiec (miód) spoza Polski. Dlatego kupujemy te miody jedynie dla dokonania opisu. Zakupilśmy więc tę flaszę, umoczyliśmy jęzory i to co zauważyliśmy zanotowaliśmy szczegółowo. Patrz zakładka Ostatnio dodane >

Wpis z dnia: 4 września 2018

Najnowsze nowości

Najnowsze nowości

Spieszymy z informacją o ostatnio próbowanych miodach. Odkorkowaliśmy nowość Apisu - trójniaka z chili oraz Miody Krynickie, które oczywiście są standardami Jarosa, tyle, że zapakowanymi w inne flasze i odpowiednio droższymi. Ale najbardziej olśniły nas "czwórniaczki" od Henrego Jonesa! Genialne, niesycone, musujące miody owocowe o oryginalnych smakach uznaliśmy za bodaj najlepsze czwórniaki ze wszystkich jakie kiedykowliek piliśmy. Piotr przybył na Roztocze na wakacje więc zakosztowaliśmy nieco więcej trunków, niebawem dojdzie jeszcze jeden Krynicki do opisania. Od czasu do czasu kupujemy też jakieś miody, których opis jest zbyt skąpy aby uzupełnić braki w opisie. Niebawem pojawi się też pewna kolejna nowość z Apisu, którą będzie można kupić tylko w jednym miejscu w Polsce! Jak zakupimy to wrzucimy tu zdjęcie.

Szczegóły zobaczycie w zakładce Ostatnio dodane >

Wpis z dnia: 29 sierpnia 2018

Najnowsze nowości

Najnowsze nowości

Jesteśmy świeżo po kosztowaniu kolejnych nieznanych nam miodów - dwóch austriackich z wytwórni pierników we Wiedniu i nowości od Apisu. Miody austriackiego producenta okazały się całkiem dobre, a szczegóły możecie zobaczyć pod tym linkiem: Pirker Mariazell. Trzecim miodem był trójniak "Słowiański" ze Spółdzielni Pszczelarskiej Apis z Lublina, którego recenzję możecie zobaczyć w dziale "Ostatnio dodane". 

Tymczasem jeszcze w sierpniu (w najbliższą sobotę) zechcemy skosztować kolejnej nowości od Apisu - trójniaka "Wściekłej Pszczoły" oraz trzy czwórniaki od Henrego Jonesa, które zowią się "Dzika Pszczoła". Nie powiem abyśmy byli takimi wysiłkami marketingu zachwyceni ale podejdziemy do ich próbowania bez uprzedzeń i rzetelnie napiszemy czy warto w nich język umoczyć.

Wpis z dnia: 20 sierpnia 2018

Miodowe zapasy

Miodowe zapasy

Nasze zapasy sukcesywnie rosną, aby podczas najbliższego kosztowania mieć co skosztować ;) Ostatnio Piotr nabył jedną nowość z Apisu, która swym składem niepokoi ;) Na zdjeciu widzicie też 3 miody Krynickie, które nowością żadną nie są i nie były, bo w tych flaszkach znajdują się miody Macieja Jarosa, tyle że odpowiednio droższe. My zakupiliśmy je z dwóch powodów. Po pierwsze - smaki jarosowe zawsze warto sobie odświeżać, a po drugie - konsumentów należy poinformować, o tym że "Miody Krynicie", to taki sam pomysł co "Miody Sandomierskie" i to tej samej firmy na dodatek. Spójrzcie na opis "Miodów Sandomierskich" i będziecie mieli jasność.

Najbliższe spotkanie odbędzie się jeszce w sierpniu

Wpis z dnia: 8 sierpnia 2018

Ostatnie spotkanie

Ostatnie spotkanie

W minioną sobotę kosztowaliśmy trzy nieznane nam dotąd miody - dwa z Miodosytni Imbiorowicz i jeden ze Spółdzielni Apis. Trójniaki Korzeń gwiazdora i A-i-ronia z Miodosytni Imbiorowicz okazały się wyborne schłodzone więc akurat trafiliśmy w dziesiątkę, bo dzień był duszny i gorący. Jeszcze raz dziękujemy producentowi, za to, że wydobył dla nas ostatnie egzemplarze do skosztowania, bo ich miody tak szybko się sprzedają, iż nieomal spóźniliśmy się z ich zakupem. Trójniak Apisu Weselny - okazał się być typowym ich trójniakiem, może tylo taką miał zaletę, iż miał jabłkowy smaczek. A poniżej link do szczegółowych opisów tych miodów:

Ostatnio dodane

Wpis z dnia: 25 lipca 2018

Ostatnie spotkanie

Ostatnie spotkanie

Ledwo parę dni temu kosztowaliśmy trzy znakomite miody z Wytówrni Piwowar (Pasieka Dziki Miód) Dwa z nich to dla nas nowości - Porzeczkowiec i Chemielak. Podkreślić należy, że miody z wytwórni małych dają nam wyjątkowy produkt, o wyjątkowej jakości za stosunkowo niewielką cenę. Tu nie znadziemy siarczynów i kwasku cytrynowego, tak rozpowszechnionego w wyrobach wielkich firm. Poniżej link do ostatnio kosztowanych trunków:

Ostatnio kosztowane

Niebawem kolejny news z drugiego spotkania, jake odbyła się w minioną sobotę. Tym razem będą to smakowite miody z Miodopsytni Imbiorowicz

Wpis z dnia: 24 lipca 2018

Nowości ze spółdzielni Apis

Nowości ze spółdzielni Apis

Dziś nabyliśmy w zamojskim markecie Leclerc dwie nowości ze spóldzielni Apis - trójniaki Weselny i Słowianski. Trójniak Słowiański, jak widać na etykiecie, jest niesyconym! To pierwszy niesycony miód Apisu. Patrząc pod światło znać, że Słowianski jest bardzo jaśniutki, zaś Weselny nieco ciemniejszy ale też jasny. Fajnie byłoby gdyby były na bazie miodu lipowego ale o tym dowiemy się za jakiś czas, bo w kolejkce do kosztowania czekają te miody wodoczne niżej. Najbliższe spotkanie planowane jest na dni 20 i 21 lipca.

Wpis z dnia: 7 lipca 2018

Powrót miodu z Majątku Sławno!

Powrót miodu z Majątku Sławno!

Właśnie zostaliśmy poinformowani, że słynący z jabłek Majątek Sławno wraca po kilkuletniej przerwie do sycenia i sprzedaży miodu pitnego. To nas niebywale cieszy, bo ten próbowaliśmy dawno temu egezmplarz zachwycił nas smakiem. Czekamy na możliwość zakupu, bo podobno będzie uruchomiona również sprzedaż przez ich stronę www.slavena.pl

Wpis z dnia: 2 lipca 2018

Kolejne nowości

Kolejne nowości

Piotr podczas pobytu we Wiedniu nabył dwa austriackie miody pitne, które razem z tymi widocznymi w newsach poniżej odkorkujemy prawdopodobnie pod koniec lipca i wtenczas napiszemy co nieco o naszych wrażeniach smakowych.

Wpis z dnia: 18 czerwca 2018

Najbliższe spotkanie

Najbliższe spotkanie

Oto kolejne arcyciekawe miody, które udalo nam się kupić ostatnio, przy czym jeden został już wyprzedany.  Są to dzieła sztuki kulinarnej wytworzone przez  Miodosytnię Imbiorowicz. Chcemy tutaj podziękować producentowi za to, że wyciągnął dla nas jakąś flaszę "spod lady". Niestety przegapiliśmy inny miód z tej zacnej miodosytni - "Złoto Powidza", którego już zadaje się fizycznie nie ma. Na przyszłośc postaramy się pilniej monitorować strony producentów, bo przegapiliśmy równiez limitowanego dwójniaka z miodopsytni Jaros wysyconego na cześć Chrztu Polski. Próbujemy uprosić imć Jarosa, zobaczymy co z tego wyjdzie. Zapasy mamy już przednie więc pozostaje tylko czekać na spotlanie w pieknych okolicznościach przyrody.

Wpis z dnia: 18 maja 2018

 

Najbliższe spotkanie

Najbliższe spotkanie

Niestety w długi weekend majowy nie udało się zebrać w pełnym składzie więc kosztowanie miodów odbyło się ale też i nie mieliśmy żadnych zapasów. Powoli zaczynamy gromadzić takowe na kolejne spotkanie w plenerze. Właśnie dziś przyszły 3 miody z Pasieki "Piwowar" (Dziki Miód). Pośród nich jest nowość, którego nie piliśmy - Porzeczkowiec. Miody z czarną porzeczką takie jak Kurpiowski z Apisu są wyjątkowo smakowite więc nie możemy się już doczekac odkorkowanie tegoż. Przez chwilowe zajmowanie się akwizycją miodów z państw nordyckich przeoczyliśmy parę nowości z naszych krajowych miodosytni i być może dzięki uprzejmości producentów uda się je jeszcze zdybać, na co bardzo liczymy. Niestety nie możemy dokładnie określić terminu najbliższego spotkania ale chyba odbędzie się ono gdzieś na początku czerwca.

Wpis z dnia: 9 maja 2018

Kończymy z próbowaniem miodów z państw nordyckich

Kończymy z próbowaniem miodów z państw nordyckich

Ostatnio kosztowaliśmy kolejne miody zagraniczne - tym razem duńskie i po tej biesiadzie jednogłosnie uznaliśmy, że kończymy z próbowaniem miodów produkowanych przez narody nordyckie! Aby to przeżyć musieliśmy dokupić dwójniaka Kurpiowskiego z Apisu, bo w innym przypadku zanzalibyśmy jeno cierpienia. Po prostu ludzie północy kulinarnie są jakimiś kompletnymi dziwolągami i jak odkryliśmy - tyczy się to również miodów. Mieliśmy jeszcze te miody niemieckie ale je olaliśmy i nie będziemy języków nimi brukać. Niemców również do tej grupy państw zaliczamy.  Nie ma się co oszukiwać - miody umieją sycić tylko Słowianie i tylko je warto kupować.

Tutaj macie linki do opisów tych ostatnich miodów duńskich:  Dansk Mjød

Wpis z dnia: 6 kwietnia 2018

Najbliższe spotkanie

Najbliższe spotkanie

Kamrat Piotr zdybał ostatnio 4 miody zagraniczne, niedostępne  w Polsce.  Dwa duńskie z wytwórni Dansk Mjød  oraz dwa niemieckie z wytwórni Amarandel. Jednak nie będziemy promować wyrobów tej wytwórni, bo produkują oprócz miodów masę staro-niemiecko-pogańskich dziwadeł magicznych, mocno zalatującyh nazistowiskim oklultyzmem. Spotkanie przy ognisku ma się odbyć tuż po Świętach Wielkanocnych, z okazji których już dziś serdecznie życzymy Wam Błogosławieństwa Bożego! Relacja ze smakowania ukaże się więc na początku kwietnia. Zapraszamy!

Wpis z dnia: 27 marca 2018

Miody słowackie i norweski

Miody słowackie i norweski

Pod koniec grudnia 2017 skosztowaliśmy kilku ciekawych miodów zagranicznych, które  kamrat Piotr zdybał z niemałym trudem. Do tego został nam z poprzedniego spotkania miód lipowy słowackiej firmy Apimed, który okazał się być ostrawy czyli za mało leżakował zdaje się. Kolejne dwa słowackie miody pochodziły z innej wytwórni z tego kraju - Včelco s.r.o. Miody  ze znaną nam już z innych miodów ciekawą kwiatową landrynkowatością w smaku.  Kolejnym miodem jaki kosztowaliśmy był norweski Heidrun, który okazał się jak całe norweskie żarcie - strawny jedynie dla trolli z fjordów - a to ze względu na fakt, iż nie powstał poprzez sycenie ale przez zmieszanie miodu z wodą i spirytem (sic!). Taki wynalazek to można samemu sobie zabełtać więc kupować nie warto.

Oto linki do opisów wymienionych miodów:

Ægir Heidrun Vikingmjød

APIMED - Slovenská medovina z lipového medu

Miody firmy Včelco s.r.o.

 

Wpis z dnia: 2 stycznia 2018

Najbliższe spotkanie

Najbliższe spotkanie

Nasze zapasy powoli się powiększają, mamy kilka nowości i miodów  trudnych do dostania, takich jak ten na zdjęciu - norweski. Czekają na smakowanie również nowe słowackie. Niestety muszą poczkać aż do Świąt Bożego Narodzenia. Tuż po Świętach zechcemy skosztować jakiś ciekawy zestaw, o czym postaramy prędko Was powiadomić w tym dziale.

Wpis z dnia: 13 llistopada 2017

Aż 5 nowości!

Aż 5 nowości!

Kosztowaliśmy pod koniec sierpnia niebywale ciekawe trunki miodowe, w większości zagraniczne oraz jednen polski z pasieki Surmacz. Kosztowaliśmy znakomity miód duński wrzosowy oraz przednie słowackie miody z rodzinnej wytwórni Apimed. Pośród słowackich były dwa wielce oryginalne smaki - spadziowy i akacjowy, których chyba nikt nam znany nie syci jak na razie. Po szczegóły odnoścnie naszych wrażeń smakowych opdsyłam do działu Recenzje.

Wpis z dnia: 4 września 2017

Najbliższe spotkanie

Najbliższe spotkanie

W ostatnim tygodniu sierpnia prawdopodobnie odbędzie się kolejne spotkanie (zwykle zbieramy się nie częściej niż raz na miesiąc). A na zdjęciu powyżej mamy nasze zapasy, które czekają na owo spotkanie. Z lewej widzimy wspominany niżej miód z Pasieki Wędrownej Miodzio-Surmacz, a pozostałe flasze to miody słowackie, które wyczailiśmy w necie. Zapraszamy za miesiąc na krótką relacje z naszych wrażeń smakowych.

Wpis z dnia: 25 lipca 2017

Wójczyc nad Tanwią

Wójczyc nad Tanwią

Wczoraj, tj. 26 lipca tradycyjnie odwiedziliśmy rzekę Tanew i tradycyjnie kosztowaliśmy po raz enty Wóczyca z pasieki Jaros. Miód na bazie gryczanego z sokiem wiśniowym (o ile nas jęzory nie mylą). Jest srogi i krzepki, a po schłodzeniu lodem znakomity na lato. Tym razem mieliśmy go w opakowaniu w postaci dębowej beczułki ze stalowym wkładem wewnętrznym. Przy okazji odwiedziliśmy znaną nam już pasiekę z miodami unikatowymi w Zawadce koło Łukowej (Pasieka Wędrowna Miodzio-Surmacz),  gdzie udało się zdobyć nowośc - trójniak korzenny, który zapewne wychylimy i opiszemy podczas najbliższego spotkania ale o tym w poście następnym niebawem.

Wpis z dnia: 25 lipca 2017

Najbliższe spotkanie

Najbliższe spotkanie

Między 22 a 27 lipca chcielibyśmy wybrać się na tradycyjne biesiadowanie i smakowanie miodów nad Tanwią, przy okazji zasiadki wędkarskiej nad tą fantastyczną rzeką. Mamy na tę okazję spoecjalny miód od Jarosa - Wójczyca w dębowej beczce. Zawsze bierzemy nad Tanew 5 litrowy bukłak Wójczyca właśnie i saczymy go z lubością podczas pobytu. Smak ten jest tak iście genialny, że nie sposób się nim znużyć. Być może zdybamy coś nowego, czego jeszcze nie kosztowaliśmy - tak czy inaczej wspomnimy w tym dziale o naszych wrażeniach - zapraszamy!

Wpis z dnia: 7 czerwca 2017

 

Nowa strona!

Wreszcie powstała nowa strona! Marek (nasz webmaster) utworzył orginalną, w pełni profesjonalną witrynę, dostosowującą się automatycznie do wszelkich diwajsów ;) Jest to witryna utworzona specjalnie pod nasze potrzeby, mająca swój unikalny adres www.miodpitny.com. Niniejszym porzucamy googlowskiego darmocha - co nie ukrywamy jest przyjemnością dla administratora - czyli Tomasza ;) 

Wpis z dnia: 7 czerwca 2017