Miód Pitny - Recenzje miodów pitnych
Ing.Marek Sznapka

Ing.Marek Sznapka

Uważajmy na miody tego producenta - trafiło nam się sporo przeterminowanych miodów, które zakupiliśmy w sklepie firmowym (sic!). Oczywiście to w sumie zaleta, że miody uległy zepsuciu - znak to nieomylny, że nie zostały potraktowane siarczynami. Te jednak, które były nie zepsute - okazały się dobre - chociaż były to raczej wina owocowe udające miody pitne.  W Czechach jest takie prawo, które sprzyja takim praktykom. (Odsyłam do netu)

www.sznapka.cz

Trójniak Angrestova medovina

     

Trójniak Angrestova medovina
Bardzo przypadł nam do gustu miód agrestowy. Bardzo smaczny! Chociaż jak w pozostałych miodach inżyniera Sznapki, aromat owocowy totalnie zagłusza smak miodu. Niektórzy nawet nazywają te miody nazbyt "perfumiastymi" z tego powodu, z czym po części trudno się nie zgodzić. Producent jednak na etykietkach zapewnia, że nie dodaje sztucznych wzmacniaczy smaku.

Trójniak Černorybízová medovina

     

Trójniak Černorybízová medovina
Trójniak z czarnego bzu, o bardzo intensywnym aromacie owoców, zupełnie zagłuszającym smak miodu. Nie powiem - smaczny ale zbyt intensywny, co zresztą jak się później okazało cechowało pozostałe miody tego wytwórcy, któreśmy degustowali.

Trójniak Malinova medovina

     

Trójniak Malinova medovina
Malinowy trójniak, który podobnie jak ten z owoców czarnego bzu - był niebywale aromatyczny i tak niesłychanie malinowy, iż do soku malinowego bardziej podobny niż do miodu. Smaku miodu tam w ogóle już nie czuliśmy. Jednak jako ów sok- na pewno smakowity i zdaje się z naturalnych malin.

Trójniak Višňová medovina

     

Trójniak Višňová medovina
W smaku przypominał nam do złudzenia zwykły grzaniec, ale nie wykonany na bazie miodu tylko wina. Na stronie Inż. Sznapki opis tego miodu jest szczątkowy i możemy się dowiedzieć z niego, że smak i kolor ma wiśniowy. Wedle naszych nosów i gardzieli mało w tym płynie jest miodu, a dużo soku z wiśni.

Trójniak Ostružinová medovina

     

Trójniak Ostružinová medovina
Czyli po naszemu - miód z sokiem z jeżyn, również jest zupełnie owocowy w smaku, acz przyznać trzeba, że podobnie jak wiśniowy - jest smaczny. Kupując go pamiętajmy koniecznie aby sprawdzić na kontr etykiecie datę przydatności do spożycia, bo nasz egzemplarz był już na granicy, a kilka czwórniaków sprzedano Bramborakowi - w sklepie firmowym w Czeskim Cieszynie - przeterminowanych. To bardzo nieładnie świadczy o producencie. Miejcie się więc podczas zakupów na baczności.

Czwórniak Beskydska medovina

     

Czwórniak Beskydska medovina
O wartości Beskidzkiego czwórniaka nie możemy za wiele powiedzieć, bo był podobnie jak czwórniak Bojarski - zepsuty. Czwóniak łatwiej psuciu ulega bo i alkoholu i cukru w nim mało. Ten również był już lekko przeterminowany.

Czwórniak Bojarska medovina

     

Czwórniak Bojarska medovina
Zawiedliśmy się przy nim srogo. Z tego powodu, iż okazał się zepsuty. Na kontretykiecie widniała data przydatności do spożycia wrzesień 2007. Musieliśmy go więc wylać, a o smaku nie możemy się wypowiedzieć, bo po zepsuciu nawet najlepszy miód czy wino ma smak koszmarny.

Czwórniak Dzierżon medovina

     

Czwórniak Dzierżon medovina
Wprawdzie jak i wiele innych jakie zakupiliśmy w Czeskim Cieszynie był przeterminowany ale nie dużo więc postanowiliśmy zaryzykować. W smaku o dziwo miodowy, bo wiele z miodów inżyniera Sznapki okazały się nazbyt owocowymi.

Czwórniak Keltska medovina

     

Czwórniak Keltska medovina
Niestety testowana flasza należała do tych przeterminowanych (ponad półtora roku). Tego miodu nawet nie zamierzaliśmy pić. Wzięliśmy jeno do ust i wypluliśmy, a reszta poszła w glebę.